کد خبر: ۲۴۷۰۵۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹
سخنان تهدیدآمیز ترامپ چگونه می تواند بازار ارز ایران را بهم بریزد؟
یک کارشناس بازار ارز می گوید: شک ندارم که دوره نوسان های غیر قابل پیش بینی در بازار ارز آغاز شده است. اگرچه بازار موضع‌گیری نسبت به سخنرانی های ترامپ را یاد گرفته و فعلا تاثیری از آن نپذیرفته است اما می توان گفت که این تهدیدها و خط و نشان ها، بیش از پیش بانک های کارگزار ایرانی را می ترساند.
آمریکا می خواهد مراودات مالی جهان با ایران را سخت کندپول نیوز- وارد دوره نوسان بازار ارز شده‌ایم. میثم رادپور، کارشناس و تحلیل گر بازار ارز به پول نیوز گفت: اگرچه بازار ارز در روز گذشته متاثر از سخنان هیجانی ترامپ نبود اما نباید یک روز پس از سخنرانی رییس جمهور ایالات متحده را ملاک قرار داده و برپایه آن قضاوت کنیم.

او ادامه داد: شک ندارم که دوره نوسان های غیر قابل پیش بینی در بازار ارز آغاز شده است. اگرچه بازار موضع‌گیری نسبت به سخنرانی های ترامپ را یاد گرفته است اما می توان گفت که این تهدیدها و خط و نشان ها، بیش از پیش بانک های کارگزار ما را می ترساند.

به عقیده رادپور، صحبت‌های رییس ایالات متحده مستقیما نظام پولی بانکی بین المللی را نشانه می‌گیرد و می تواند موجب شود بانک های کارگزار( واسطه) دیگر ریسک معامله کردن با ایران را نکنند.

این تحلیل‌گر بازار ارز افزود: این قسم تهدیدها واما واگرها می تواند موجب شود FATF (کارگروه ویژه اقدام مالی) بلک لیست خود را بازتر کرده و حتی در شرایط بحران نه تنها ایران، بلکه واسطه های مروادات تجاری با ایران را هم راهی بلک لیست خود کند.

رادپور تاکید کرد: در صحبت های اخیر ترامپ، «سپاه» مستقیما مورد خطاب قرار گرفته و نباید فراموش کنیم که این ارتش یک کشور است که مورد خطاب قرار گرفته است. واکنش جهانی به چنین خطابه ای می تواند برای ایران بسیار مهم باشد.

به گفته او، تا زمانی که بانک مرکزی دلاردارد و می تواند نیاز بازار را تامین کند مشکلی پیش نخواهد آمد اما اگر دست بانک مرکزی خالی شود ممکن است بازار ارز از ترامپ و موضع‌گیری‌های اخیرش تاثیر بپذیرد. برای مثال اگر بانک مرکزی نتواند ارزهای مورد نیاز خود را منتقل کند، ممکن است بازار ارز داخلی دچار تنش های جدی شود.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: