کد خبر: ۲۴۲۹۸۲
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷
آمارهای وزارت راه نشان می دهند
جالب است بدانیم کامیون های خارجی ای که در جاده ها می بینیم، اغلب ملیت ترکیه ای دارند. آنها بیشترین کالاهای خارجی را وارد کشور می کنند. اما بیشترین کامیون های صادرکننده کالاهای ما، ملیت ایرانی دارند.

ملِّیت اکثر کامیون های جاده ای، تُرکیه ایست / افزایش 2.3 درصدی تجارت جاده ایپول نیوز  آمارهای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد در 3 ماهه اول سال 96، در مجموع، 510 هزار تن کالاهای نفتی و غیرنقتی از مرزهای جاده ای وارد و 1.7 میلیون تن از کشور صادر شده است. اگر نگاهی مقایسه ای داشته باشیم، می بینیم تردد کالاها توسط خودروهای باری کشور نسبت به مدت مشابه سال 95، به میزان 8 درصد افزایش در واردات و یک درصد افزایش در صادرات را تجربه کرده ایم.

آمارها نشان می دهد تجارت غیرنفتی کشور از طریق جاده ها، در 3 ماهه اول سال 96 بیش از 3 ماهه اول سال 95 بوده است. به طوری که مجموع واردات و صادرات کشور از 2 میلیون و 114 هزار تن در بهار 95 به 2 میلیون و 163 هزار تن در بهار 96 افزایش یافته است.

از سوی دیگر تجارت نفتی کشور از 438 هزار تن در بهار 95 به 389 هزار تن در بهار 96 کاهش یافته است. اما در مقابل، تجارت غیرنفتی کشور از یک میلیون و 676 هزار تن در بهار 95 به یک میلیون و 773 هزار تن در بهار 96 افزایش یافته است.

ملِّیت اکثر کامیون های جاده ای، تُرکیه ایست / افزایش 2.3 درصدی تجارت جاده ای

سهم تردد کامیون ­هاي ایرانی از واردات 43 درصد و از صادرات 67 است.

پرترافیک ترین مبدأ وارداتی و صادراتی زمینی کشور، مرز بازرگان است. 62 درصد کامیونت های واردکننده و 23 درصد از کامیونت های صادرکننده کالا، از این مرز، تردد می کنند.

بیشترین کالای وارداتی به کشور ما برنج است که 10 درصد واردات جاده ای ما مربوط به این کالاست. در مقابل، بیشترین کالای صادراتی ما، سیمان است که سهم 13 درصدی از صادرات ما دارد.

جالب ترین نکته این آمارها، ملیت کامیونت هاست. بیشتر کامیونت های واردکننده کالا به ایران، اهل ترکیه هستند. 44 درصد کل کامیونت های واردکننده کالا، از کشور ترکیه به ایران می آیند. پس از آن، کامیونت های ایرانی و آذربایجانی قرار دارند. در مقابل، طبیعی است که بیشتر کامیونت های حمل کننده بارِ صادراتی ما، از کشور خودمان باشند. سهم کامیونت های ایرانی صادرکننده کالا، 67 درصد است. کامیونت های افغان و ترکیه ای نیز در رده های بعدی قرار دارند.

ملِّیت اکثر کامیون های جاده ای، تُرکیه ایست / افزایش 2.3 درصدی تجارت جاده ای

مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: