کد خبر: ۲۴۰۶۷۱
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۳
بهره وری همه چیز نیست اما در دراز مدت تمام آن چیزی است که یک کسب و کار نیاز خواهد داشت! زمانی که "کسب و کار" فضاهای بالقوه موجود برای پیشرفت را کشف کند، هزاران راه برای دست یابی به بهره وری از این فضاها وجود خواهد داشت.

پول نیوز؛ رکسانادانیالی-  "بهره وری" مفهومی  است که باید توسط کسب و کار های مختلف مد نظر قرار گیرد و قطعا در رابطه با  کسب و کار های کوچک نیز اهمیت خاص خود را دارد؛ از این رو توصیه می شود در اولویت های اصلی شرکت ها لحاظ شود. اما منظور از بهره وری چیست و یا خودمانی تر بگوئیم: اساسا به چه دردی می خورد؟ در "تعاریف رسمی" موجود اشاره شده: ««مقدار کالا و یا خدمات تولید شده در مقایسه با هر واحد از انرژی و یا کار هزینه شده بدون کاهش کیفیت یا به این شکل: اثربخشی به همراه کارایی». به دیگر سخن، بهره‌وری، عبارتست از، بدست آوردن حداکثر سود ممکن، با بهره‌گیری و استفاده بهینه از نیروی کار، توان، استعداد ومهارت نیروی انسانی، زمین، ماشین، پول، تجهیزات، زمان، مکان و…به منظور ارتقاء رفاه جامعه. بهره‌وری به نسبت کار انجام شده به کاری که باید انجام می‌شده اطلاق می‌شود. »»

بهره وری در مسیر موفقیت کسب و کار

ساده تر بگوئیم: بهره وری کلید مهمی است که می تواند در راستای بازگشایی درهای موفقیت روی کسب و کار شما مورد توجه قرار گیرد! در واقع بهره وری به معنای توانایی و یا مهارت استفاده حداکثری از قابلیت های موجود و همچنین کوچک ترین فرصت های پیش روی یک کسب و کار خواهد بود که در نهایت منجر به فراهم آوردن مزایای بیشمار و کمک به رشد هر چه بیشتر آن می شود.

یک اقتصاددان ارشد بانک مرکزی انگلستان در این باره می گوید: از میان رفتن تمرکز شرکت های مختلف بر موضوع بهره وری پس از بحران مالی سال 2008 این کشور، منجر به ایجاد مشکلات بزرگی برای این کسب و کار ها شده است به گونه ای که هر کدام از آن ها تنها در حال مبارزه برای زنده ماندن هستند! اما بهره وری راه حل قطعی برای خروج از رکود و به راه افتادن مجدد چرخه کار و رونق آن خواهد بود.

برای مدیرانی که رهبری یک کسب و کار را بر عهده دارند، اندازه گیری مفهوم بهره وری مقداری مشکل خواهد بود. البته این اندازه گیری اغلب به صورت خروجی مفید در هر ساعت کاری و یا بر اساس هر کارمند انجام می گیرد. اما روند های مختلفی که هر روزه در یک کسب و کار به وقوع می پیوندند، همانند تعدیل و یا استخدام کارمندی جدید، بهره وری را دستخوش تغییر خواهند کرد. در مجموع باید گفت که صرفا مفهوم بهره وری همواره همسو با مفهوم سود رسانی در بازه زمانی کوتاه مدت نیست و نخواهد بود. علت اصلی آن نیز نتیجه بخشی بسیاری از فعالیت ها در بلند مدت است. بعنی ممکن است تصمیمی اتخاذ شود که در ظاهر بهره وری مناسبی برای کسب و کار نداشته باشد اما پس از گذشت یک سال اثرات مثبت خود را نمایان سازد. پس نباید این بحث صرفا به عنوان مسئله ای مقطعی مطرح شود.

از طرفی همان طور که اشاره شد، روش های اندازه گیری بهره وری نیز چندان ساده نخواهد بود. تحقیقات اخیر انجام شده در دانشگاه گلاسترشر انگلیس مشخص کرده است که بسیاری از مدیران کسب و کار های مختلف قادر به تعیین سیر صعودی و یا نزولی بهره وری شرکت خود در یک بازه زمانی معین نیستند. اما چرا؟ تنها یک دلیل اصلی وجود دارد و آن هم در اختیار نداشتن اطلاعات و مکانسیم های لازم برای اندازه گیری بهره وری خواهد بود.

بهره وری در مسیر موفقیت کسب و کار

در نتیجه به منظور حل این مشکل، راه حل های مختلفی از جانب اقتصاددان ها و متخصصین حوزه کسب و کار ارائه شد. یکی از محتمل ترین این راه حل ها، مقایسه کسب و کار های به اصطلاح بهره ور با انواع متقابل خواهد بود. بدین ترتیب رهبر کسب و کار می تواند با تکیه بر درایت خود کاستی ها مجموعه را مشخص کرده و در راستای رفع آن ها گام بردارد. همچنین لازم به ذکر است که توانایی بهره وری ارتباطی مستقیم با خلاقیت کاری دارد. کسب و کاری که از اعضای خلاق برخوردار است، فرصت بیشتری برای بروز مهارت های خود در این زمینه خواهد داشت. جلب مشارکت اعضا، آموزش به آن ها برای گسترده ساختن دید خود به مسائل متفاوت و استفاده بهینه از پتانسیل های کسب و کار همگی می توانند در این راه یاری رسان باشند.

پل کروگمن اقتصاددان در مورد بهره وری می گوید: بهره وری همه چیز نیست اما در دراز مدت تمام آن چیزی است که یک کسب و کار نیاز خواهد داشت!

زمانی که کسب و کار فضاهای بالقوه موجود برای پیشرفت را کشف کند، هزاران راه برای دست یابی به بهره وری از این فضاها وجود خواهد داشت. از طرفی در این میان صدها راه پیش روی شما قرار گرفته که نیاز به صرف بودجه کلان، استخدام کارمندان جدید و یا تغییرات بزرگ نخواهد داشت. در واقع بهره وری باید از منابع در دسترس آغاز شود و به تدریج مسیر خود را به سوی اعتلای وضعیت کسب و کار از هر نظر بیابد. به عنوان مدیری آگاه بهتر است اجازه دهید این روند به صورت طبیعی طی شود.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: