کد خبر: ۲۳۴۶۹۹
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۱
در فاصله ای که یک کالا از گمرک وارد کشور می شود و استان به استان می رود، سیستم هوشمند یکپارچه می تواند حرکت کالا را نیز رصد کند .
پول نیوز؛ دکتر زهرا نظری مهر* - فناوری اطلاعات، مهم ترین تحول قرن اخیر است. هم اکنون هیچ حوزه ای را نمی توان یافت که از فناوری اطلاعات بهره مند نباشد: از اکتشافات فضایی و اعمال جراحی گرفته تا امور کشاورزی و مهندسی و رسانه ای و از حکومتداری تا بازی های رایانه ای.

یکی از عرصه هایی که فناوری اطلاعات می تواند در آن تحول آفرین باشد، کنترل ورود و خروج کالا در مرزها و نیز حرکت آن در درون کشور تا رسیدن به مرحله مصرف یا استفاده نهایی است.

در این پروسه، تمام گمرکات کشور به همدیگر متصل می شوند و در عین حال، شبکه انبارداری و حتی خرده فروشی ها نیز وارد شبکه به هم پیوسته گردش کالا خواهند شد.

حتی در فاصله ای که یک کالا مثلاً از گمرک بازرگان وارد کشور می شود، بار کامیون می شود و استان به استان می رود تا به زاهدان برسد، سیستم هوشمند یکپارچه می تواند حرکت کالا را نیز رصد کند .

این سیستم می تواند در نهایت مشخص کند که فلان کالا در فلان فروشگاه توسط شهروندی با کارت بانکی به شماره معلوم، خریداری شد.

در واقع، فناوری اطلاعات می تواند فضای مه آلود و مبهمی که پیرامون گردش کالا وجود دارد را بزداید و چرخه حیات کالا در داخل مرزها را زیر نورافکن شفافیت ببرد.

شبکه

قطعاً تحقق چنین فرایندی، علاوه بر نیروی انسانی ماهر که در کشور وجود دارد، نیاز به زیرساخت های اولیه و ثانویه دارد. زیر ساخت اولیه، گسترش شبکه اینترنت در سراسر کشور با سرعت،پشتیبانی و تجهیزات مناسب است که البته امنیت آن نیز تضمین شده باشد. زیر ساخت ثانویه، استقرار سامانه های فنی بر روی زیرساخت نخستین است.

خوشبختانه زیرساخت اولیه مهیاست و خبر خوب این که بخش مهمی از زیرساخت های ثانویه هم فراهم شده یا در حال تکمیل است. جدول زیر که از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اختیار ما قرار داده شده است، نشان می دهد که عزمی جدی برای ایجاد یک سامانه "فراگیر" ، "هوشمند" و "متصل" در میان دستگاه های مختلف وجود دارد که ما با استفاده از حروف اول کلمات "فراگیر،هوشمند،متصل"، آن را شبکه "فهم" می نامیم؛ شبکه ای که فهم ما را از روند حرکت کالا در درون مرزها ، شفاف می کند و کمک می کند تا جلوی قاچاق کالا را بگیریم یا به حداقل برسانیم.

شبکه

*مدیر مسوول پول نیوز
مطالب مرتبط
برچسب ها: قاچاق کالا ، پول نیوز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: