کد خبر: ۲۲۶۲۱۷
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
در گفت و گوی پول نیوز با کارشناسان بررسی شد
نرخ تورم از 8.866 سال 2016به 11.23 در سال 2017 می رسد، همچنین رشد اقتصادی ایران که پیش از این در سال گذشته 6.6 درصد اعلام شده بود در سال 2017 به 3.3 درصد می رسد.
هسته سخت کاهش تورم و رشد اقتصادی در سال 96
پول نیوز، وجیهه زمانی - صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود شاخص های کلان ایران در سال 2017 را بررسی کرده است و پیش بینی هایی در این باره داشته است. بر اساس اعلام این صندوق شاخص های کلان اقتصادی ایران در سال جاری با کاهش رو به رو می شود.

بر این اساس نرخ تورم از 8.866 سال 2016به 11.23 در سال 2017 می رسد. همچنین رشد اقتصادی ایران که پیش از این در سال گذشته 6.6  درصد اعلام شده بود در سال 2017 به 3.3  درصد می رسد.

همچنین بر اساس پیش بینی این صندوق نرخ رشد واردات از 16.97 به 14.58 می رسد و البته صادرات از 43.07 به 5.34 درصد در سال 2017 کاهش پیدا می کند. کاهش نرخ رشد اقتصادی و افزایش نرخ تورم در شرایطی است که نرخ بیکاری بر اساس اعلام این صندوق تغییر خاصی نخواهد داشت. بر اساس اعلام این صندوق نرخ بیکاری در سال 2017 به 12.52 درصد می رسد. این رقم پیش از این برای سال 2016 برابر با 12.45 درصد اعلام شده بود.

در این باره بسیاری از کارشناسان معتقدند این آمار اگرچه با تغییراتی همراه است اما در نگاه کلی غیر قابل منطقی به نظر نمی رسد.  به گفته آنها ثابت نگه داشتن نرخ ارز در دولت یازدهم موجب کنترل نرخ تورم شده است و  در این شرایط احتمال افزایش نرخ تورم با گرانی دلار پیش بینی می شود.

از سویی دیگر به اعتقاد بسیاری از کارشناسان عواملی همچون کاهش سرعت سرمایه گذاری های خارجی و همچنین فروش نفت و کاهش هیجانات ناشی از اجرای برجام در کشور نیز در کاهش شتاب رشد شاخص های کلان اقتصاد کشور در سال جاری تاثیرگذار است.

اما و اگرهای رشد اقتصادی

مهدی تقوی، کارشناس اقتصادی با اشاره به مشکلات زیر ساختی کشور انتظار برای افزایش شتاب رشد اقتصاد در سال جاری را غیرمنطقی عنوان می کند. وی با بیان اینکه رفع مشکلات اقتصادی کشور که مهمترین آن بیکاری است زمان بر است به پول نیوز می گوید: نرخ رشد اقتصادی با افزایش اشتغالزایی و کاهش بیکاری امکان پذیر است و تا این مساله صورت نگیرد امکان رشد اقتصادی کشور به ویژه نرخ رشد اقتصادی خوب که منافع کل کشور را در پی دارد غیر مممکن است.

خوش چهره  یکی دیگر از این کارشناسان است. وی با اشاره به کاهش نرخ رشد ساختمانی در سال گذشته می گوید: به طور کلی نرخ رشد اقتصادی از محل افزایش ساخت و ساز مسکن می تواند رشد خوب باشد. این کارشناس اقتصادی با اشاره به نرخ رشد اقتصاد اعلام شده در سال 95 این رشد را از محل افزایش فروش نفت عنوان کرده و  به پول نیوز می گوید: نرخ رشدی که از محل نفت باشد اشتغال زایی زیاد نمی تواند ایجاد کند و در این شرایط نرخ رشد در طولانی مدت با توقف رو به می شود. به گفته وی نرخ رشد موثر برای اقتصاد کشور  رشدی است که اگرچه کم باشد ولی آهسته و پیوسته باشد.

امکان افزایش نرخ تورم با گرانی دلار

بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی معتقدند که اگرچه ثبات نرخ ارز و کاهش تورم یکی از دستاوردهای مهم دولت یازدهم است با این حال به ثبات نرخ دلار به صورت دستوری انتقاداتی دارند. به گفته آنها نرخ دلار در چند سال گذشته مستعد افزایش قیمت بوده و دولت برای کنترل تورم مانع از آن شده است. این در شراسطی که به گفته فعالان اقتصادی این ثبات دستوری می تواند در آینده با در رفتن فنر قیمتی دلار باعث بازگشت تورم به کشور شود.

هسته سخت شاخص های اقتصادی

در این شرایط مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس جمهور مهمترین  دلیل رشد اقتصادی ایران در سال 95 را افزایش ظرفیت های ایران اعلام کرده است. به گفته او برجام و ایجاد ظرفیت های ناشی از لغو تحریم ها موجب رشد اقتصادی در کشور شده است. وی در ادامه به افزایش 500 هزار نفری افراد بیکار اشاره می کند و گفت: اگر چه دولت سالیانه برای 700هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است با این وجود به دلیل انباشته شدن تعداد بیکاران از سال های گذشته، باز هم سالیانه شاهد افزایش 500 هزار نفری بیکاران در کشور هستیم.

لزوم ایجاد زیر ساخت های بیشتر

از مجموع اظهار نظر کارنشاسان به نظر می رسد که مجموع این عوامل باعث می شود که پیش بینی های صندوق بین المللی پول برای اقتصاد ایران در سال 2017 دور از تصور نباشد. البته این در حالی است که نرخ رشد در نظر گرفته شده ایران توسط این صندوق در سال گذشته نیز به نسبت آمارهای داخلی کشور کمتر بوده است.

در این شرایط اگرچه نمی توان انتظار بالایی برای رشد ادامه دار اقتصاد و کاهش تورم در کشور داشت، با این وجود به نظر می رسد که اقتصاد ایران در سال جاری نیز با مشکل چندانی رو به رو نباشد. به گفته بسیاری از کارشناسان نرخ رشد تورم ایران هم اکنون به هسته سخت خود رسیده است و ادامه این روند ایجاد زیر ساخت های بیشتری را می طلبد.
مطالب مرتبط
برچسب ها: اقتصاد ، تورم ، پول نیوز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: