کد خبر: ۲۲۶۰۹۳
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۷
کارنامه دولت یازدهم در زمینه حمایت از تولید و صنعت
با روی کار آمدن دولت یازدهم توجه به بخش های صنعتی برای خروج از رکود در دستور کار دولت قرار گرفت و حاصل این تلاش دولت، مجوز 60 هزار طرح صنعتی شد که به موجب آن زمینه اشتغال برای 454 هزار نفر فراهم شده است.
پول‌نیوز - ایجاد اشتغال به کمک بخش های صنعتی به اعتقاد بسیاری از کارشناسان یکی از مهترین راه های رسیدن به رشد اقتصادی خوب در کشور است. در واقع رشد اقتصادی از این محل موجب بهبود معیشت مردم می شود.

در سال های گذشته به دلیل مشکلاتی همچون عدم استفاده از تکنولوژی های روز دنیا، مدیریت ناهمگون در صنایع کشور و تحریم ها صنایع کشور در تنگنای شدیدی قرار گرفتند. در این شرایط با روی کار آمدن دولت یازدهم توجه به بخش های صنعتی برای خروج از رکود در دستور کار دولت قرار گرفت و حاصل این تلاش دولت،  مجوز 60 هزار طرح صنعتی شد که به موجب آن زمینه اشتغال برای 454 هزار نفر فراهم شده است. همچنین  بازسازی ۳ هزار و ۴۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در حال تعطیلی نیز یکی دیگر از اقدامات دولت  یازدهم برای احیای صنعت کشور بوده است.

مهمترین اقدامات دولت در حمایت از تولید و صنعت

بر هیچکس پوشیده نیست که وقتی دولت یازدهم سر کار آمد اوضاع  اقتصادی کشور از جمله تولید،  صنعت، کارخانجات و گارگاه های تولیدی رو به نابودی بود. رشد منفی ۷ درصد و تورم بالای ۴۰ درصد شرایط خوبی برای ادامه حیات تولید و صنعت نبود. دراین شرایط اولین اقدام دولت طرح خروج از رکود صنایع بود که از حدود دو سال پیش اجرایی شده است. بر این اساس ابتدا کمک به صنایع خودروسازی در دستور کار قرار گرفت و بر این اساس حمایت های ویژه ای از صنایع خودروسازی شد. بر این اساس بر اساس آخرین آمارها تولید خودرو افزایش 60 درصدی داشته است. از سویی دیگر طرح خروج از رکود نیز با ارائه تسهیلاتی به تولیدکنندگان از سال گذشته اجرایی شده است.  بر این اساس تا کنون ۳ هزار و ۴۰۰ کارگاه و واحد صنعتی تعطیل شده احیا و  به چرخه تولید باز گردانده شد و اخیرا نیز مجوز ۶۰ هزار طرح صنعتی در کشور صادر شده است‌ که ‌زمینه‌ اشتغال جدید برای ۴۵۴ هزار نفر را فراهم می‌کند.

علی یزدانی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی درباره آخرین اقدامات دولت برای احیای صنایع کشور گفت: بالغ بر ۱۴ هزار طرح صنعتی هم اکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که انتظار می‌رود  امسال به چرخه تولید وارد شوند. همچنین دولت یازدهم موفق شد ۳۴۰۰ واحد تعطیل شده را به چرخه تولید بازگرداند که عملکرد سال ۹۵ در این خصوص  ۱۱۰۰واحد بوده است.

از سویی دیگر  بخشودگی جرائم تولیدکنندگانی که به این سازمان بدهکار بودند یکی دیگر از مشوق‌های حمایتی است که در سال گذشته بیش از 400میلیارد تومان از بدهی تولیدکنندگان تا 9۰ درصد مشمول بخشودگی شد. بر اساس آمارها  در سال گذشته بیش از 4031 قرارداد سرمایه گذاری جدید در این سازمان ثبت شد که به نسبت سال ماقبل آن 12 درصد به لحاظ آماری و 19 درصد به لحاظ ارزش سرمایه گذاری رشد داشته است.

یزدانی در این باره  گفت: امسال در اکثر شهرک های صنعتی رشد قیمت حق انتفاع زمین نخواهیم داشت و در شهرکهایی که تقاضای بیشتری دارند به میزان نرخ تورم افزایش قیمت در کنار مشوق های مختلف حمایتی خواهیم داشت.

از سویی دیگر حمایت های مالی نیز در دستور کار قرار گرفته است. بر اساس آمارها در سال گذشته نظام بانکی تا بهمن ماه سال ۹۵ ،۴۷۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت کرده است.  در حال حاضر تمام تلاش بانک مرکزی این است به تدریج با رفع اشکالات، نظام بانکی را در مسیر درستی قرار دهد تا بتواند هم از بابت نسبت‌های مالی، استحکام مالی، ایجاد تعادل های درآمد هزینه و تعادل لازم در دارایی و بدهی بتواند آثار مثبتی ایجاد شود.

نجات تولید از مرگ حتمی

دولت یازدهم در راستای رفع مشکلاتی نظیربیکاری سعی دارد کشور را به سمت و سوی مثبت سوق دهد و موفق شده با مهار تورم ، رشد اقتصادی بالای ۷ درصد را هم به ثبت برساند جهت‌گیری دولت یازدهم در عرصه‌ تولید و صنعت هم  موید همین قضیه است. بی انظباتی مالی یکی از دلایل تعطیلی کارخانه ها و صنعت بود که در همان ابتدا دولت یازدهم به اصلاح آن پرداخت و در ابتدا دولت با اختصاص دادن منابع مالی به بخش های صنعتی و تولیدی زمینه ترمیم این صنعت را فراهم کرد. در این طرح ۲۴ هزارو ۷۳۱واحد و طرح صنعتی موفق شدند بیش از ۱۷  هزار میلیارد تومان تسهیلات برای رفع نقدینگی دریافت کنند. این در حالی است که در گذشته منابع مالی بیشتر صرف طرح‌های غیر کارشناسی شده بود و نتیجه آن شد که معوقات بانکی از ۵ هزار میلیارد تومان در سال ۸۴ به بالای ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ برسد. این آمار و اطلاعات نشان دهنده جهت‌گیری درست و منطقی دولت یازدهم در حوزه حمایت از تولید و بازگرداندن آرامش و ثبات و امید به عرصه تولید کشور با اتخاذ تدابیر منطقی و کارشناسی است. در سال گذشته  بیش از ۴۰۳۱ قرارداد سرمایه گذاری جدید در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ثبت شد که به نسبت سال ماقبل آن ۱۲ درصد به لحاظ آماری و ۱۹ درصد به لحاظ ارزش سرمایه گذاری رشد داشت.

موفقیت دولت در جذب سرمایه گذار خارجی

اما دولت یازدهم اقداماتی هم در زمینه جذب سرمایه گذار خارجی در صنعت را هم داشته است که بر اساس آمارها 159طرح  به ارزش هشت میلیارد دلار توسط سرمایه گذار خارجی از اقدامات دیگر دولت است. همچنین در این دوره هزار طرح نیمه تمام با سرمایه گذاری بیش از 710 هزار میلیارد ریال (71 هزار میلیارد تومان) و 304 هزار نفر اشتغال مستقیم به بهره برداری رسیده است.مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: