کد خبر: ۲۲۵۸۴۲
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
اولویت اقتصادی دولت دوازدهم چه باشد/ بخش اول
یک کارشناس اقتصادی گفت: اولویت اقتصادی دولت دوازدهم باید انضباط اقتصادی باشد؛ دولتی که روی کار می آید باید انضباط اقتصادی را به ایران برگرداند.
پازوکی: ضرورت پایبندی به انضباط مالی در دولت آینده
پول نیوز - انتخابات؛ حالا دیگر مدتهاست که تنها یک امر سیاسی نیست و به بسیاری از حوزه های دیگر گره خورده است. مهمترین حوزه ای که به صورت غیر مستقیم اما پر قدرت انتخابات را تحت الشعاع قرار می دهد اقتصاد است.

به گونه ای که هر کاندیدایی بتواند مردم را متقاعد به حل مشکلات کرده و برای بیکاری و معیشت مردم شعار سازی کند احتمال رای آوری بالایی دارد.

حالا با وجود اینکه یک ماه تا انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی مانده است اما تک و پاتک های رقبا به یکدیگر شروع شده و زیر سوال بردن دستاوردهای اقتصادی و سواد اقتصادی توسط رقبا آغاز شده است.

در این میان پول نیوز در سلسله گزارش هایی از کارشناسان و فعالان اقتصادی سوال کرده که اولویت های اقتصادی دولت دوازدهم و نیز شعارهای اقتصادی که می تواند مردم را مجاب به رای دادن بکند چه مسائلی هستند:

مهدی پازوکی استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار پول نیوز گفت: اولویت اقتصادی دولت دوازدهم باید انضباط اقتصادی باشد؛ دولتی که روی کار می آید باید انضباط اقتصادی را به ایران برگرداند. انضباط در حوزه های پولی، مالی و اداری باید به اقتصاد کشور بازگردد.

وی افزود: برای اینکه انضباط به اقتصاد کشور باز گردد و اهداف اقتصادی کشور محقق شود باید فضای کسب و کار مناسب فعالیت های سالم اقتصادی باشد. برای ایجاد این فضای مناسب باید شفافیت اقتصادی ایجاد شود، زمینه برای رقابت سالم بین بنگاههای اقتصادی فراهم شود و نیز هر گونه انحصار  چه در بخش خصوصی و چه عمومی وابسته به نهادهای نیمه دولتی از میان برداشته شود.

به گفته این استاد دانشگاه دولت دوازدهم باید بکوشد سیاست های اقتصادی تامل با جهان توسعه یافته را در دستور کار خود قرار بدهد. به نحوی که سیاست خارجی در خدمت توسعه اقتصادی کشور باشد.

پازوکی تصریح کرد: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای کسب آرای مردمی باید صادقانه با مردم سخن بگویند و واقعیت اقتصاد کشور را برای آنها تشریح کنند. کاندیاها موظف هستند به برای مردم بگویند که پوپولیسم چه بر سر ملت آورده است .

وی افزود: در سالهای گذشته نیروهای تند رو مانع از توسعه کشور شده اند به گونه ای که با وجود منابع خدادادی و نیروی کار تحصیل کرده کاستی های اقتصادی بسیاری در کشور وجود دارد.
این کارشناس اقتصادی گفت: دولت پنهان و نهادهای وابسته به آن دنبال رانت هستند و کاندیداهای ریاست جمهوری باید این رانت ها را کشف کرده و آنها را صادقانه برای دولت بگوید.

به اعتقاد پازوکی سطح فرهنگ عمومی مردم بالا رفته است و دیگر شعارهای پوپولیستی جواب نمی دهد. چرا که مردم شعارهای واقعی را از شعار های پوپولیستی تشخیص می دهند. بعید است که شعار افزایش یارانه که از سوی شارلاتانیسم اقتصادی مطرح می شود از سوی مردم پذیرفته شود.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: یکی از خطرات جامعه ایرانی فرهنگ عوام فریبی است که خطر جدی برای اقتصاد کشور به حساب می آید دیگر زمان آسیب غرب زدگی به سر آمده و حالا عوام زدگی کشور را تهدید می کند.

وی افزود: در شرایط کنونی یک طبقه نوکیسه رانت خوار ایجاد شده که نه دغدغه توسعه کشور را دارند و سواد آن را.

پازوکی در ادامه گفتگوی خود با خبرنگار پول نیوز مقایسه ای بین دولت یازدهم و دولت دهم انجام داده و یادآوری کرد: شرایط اقتصادی کشور در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و حسن روحانی تفاوت های بسیاری داشت. اقتصاد نابود شده در دولت دهم در دولت یازدهم باز سازی و ترمیم شد.

وی ادامه داد: در این میان یک انتقاد به دولت یازدهم وارد است و آن هم اینکه عمق فاجعه ای که دولت دهم ایجاد کرده بود را برای مردم بازگو نکرده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: