کد خبر: ۲۲۵۴۹۹
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲
ایرج رهبر معتقد است طرح مسکن اجتماعی و حمایتی تا پایان عمر دولت یازدهم به نتیجه نمی رسند.
دولت دوازدهم از مسکن اجتماعی بهره برداری می کند؟
پول نیوز - خبرها حاکی از آن است که مسکن اجتماعی در فاز مسکن استیجاری در خردادماه پس از ابلاغ بودجه اجرایی می‌شود.

جواد حق‌شناس معاون امور شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ایده دولت یازدهم برای تامین مسکن کم درآمدها برنامه جامع و مختصری است که مشمول گروه‌های حقیقی فاقد درآمد می‌شود که در دنیا این طرح تحت عنوان مسکن اجتماعی شناخته شده است.

وی افزود: مقدمات و چارچوب نظری این طرح از ابتدای این دولت شروع شد و در طرح جامع مطالعات مفصل آن آمده است و برای اجرای آن از تجربه دنیا استفاده کردیم.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه چیزی حدود سه الی چهار میلیون خانوار شامل این طرح می‌شوند به ایلنا گفت: هرچند قرار بود این طرح زودتر به اجرا برسد اما مشکلات مسکن مهر و پیش‌بینی منابع اجرایی این طرح، دولت را قانع کرد تا ابتدا مسکن مهر را به سرانجام برساند و بعد مسکن اجتماعی را اجرایی کند.

حق‌شناس ادامه داد: اوایل سال گذشته طرح مسکن اجتماعی به سازمان برنامه پیشنهاد داده شد و سازمان هم با این طرح موافقت کرد و در مسیر عملیاتی شدن قرار گرفت.

وی با اشاره به دستگاه‌هایی که در طراحی و اجرای طرح مسکن اجتماعی دخیل هستند اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بانک مرکزی، بانک مسکن، سازمان برنامه، کمیته امداد، سازمان بهزیستی و وزارت کار از جمله نهادها و دستگاه‌های درگیر در اجرای مسکن اجتماعی هستند.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در طرح اولیه قرار بر این بود که برنامه شش ساله مسکن اجتماعی از سال 95 شروع و تا پنج سال دیگر در قالب برنامه ششم ادامه پیدا کند اما در سال گذشته این طرح در بسیاری از کمیسیون‌ها و نهادهای مرتبط با آن مطرح شد و در نهایت اواخر سال گذشته به تصویب رسید. بنا بر این سال گذشته اجرایی نشد.

حق‌شناس ادامه داد: قرار بر این است که در طرح مسکن اجتماعی و حمایتی سالانه 100 هزار واحد مسکن حمایتی در قالب مسکن ملکی و مسکن اجتماعی در قالب مسکن استیجاری به اجرا برسد.

وی با بیان اینکه برای اجرای این طرح 2 هزار و 400 میلیارد تومان تسهیلات پیش‌بینی شده است گفت: قرار است بانک مرکزی تسهیلات مورد نیاز را با نرخ سود 5 درصد تامین کند.

حق‌شناس گفت: هزینه یارانه‌ای آن در بخش پرداخت یارانه مستقیم و تسهیلات بانکی 200 میلیارد تومان است که بنا است سازمان مدیریت از محل یارانه‌ها این بودجه را تامین کند. منتظر این هستیم که سازمان برنامه، بودجه سال 96 را ابلاغ و تخصیص دهد و پس از آن طرح اجرا می‌شود.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه طرح مسکن اجتماعی خردادماه با تخصیص بودجه در فاز مسکن استیجاری به اجرا می‌رسد گفت: در بخش ساخت هم کسانی که مسکن مهر فاقد متقاضی را انتخاب کنند می‌توانند از کمک‌های 7 میلیون تومانی استفاده کنند.

حق‌شناس تاکید کرد: اگر منابع مورد نیاز تامین شود طرح مسکن اجتماعی به سرعت به اجرا می‌رسد و پیش خواهد رفت.

پیشتر حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اجرای طرح مسکن اجتماعی گفت: مسکن اجتماعی هم بخشی از مسکن مهر و در راستای اجرای ماموریت دولت برای تامین مسکن قشرهای کم‌درآمد است قرار بر این است که از تجربه‌های گذشته در مسکن اجتماعی استفاده کنیم و اقتصاد مقاومتی هم همین است که از امکانات داخل برای بومی‌سازی اقتصاد استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه برنامه های مختلفی در اجرای مسکن اجتماعی در نظر گرفته شده است ادامه داد: سیاست ما این است که دسترسی به مسکن را برای اقشار ضعیف فراهم کنیم نه اینکه دولت وارد امر خانه‌سازی شود.

مظاهریان گفت: یکی از برنامه‌های ما در طرح مسکن اجتماعی این است که برای دهک‌های یک جامعه خانه‌های استیجاری فراهم کنیم به این معنا که دولت تا 70 درصد اجاره خانه دهک‌های کم‌درآمد را بپردازد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح مسکن اجتماعی بستگی به بودجه دولت دارد گفت: در حال حاضر مسکن اجتماعی را شروع کرده‌ایم و متولی این پروژه بنیاد مسکن است و یک توافق خوبی بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون برای فراهم آوردن 125 هزار واحد مسکونی برای اقشار ضعیف انجام شده است.

ایرج رهبر انبوه ساز و فعال اقتصادی اما نظر دیگری دارد؛ وی معتقد است طرح مسکن اجتماعی و حمایتی تا پایان عمر دولت یازدهم به نتیجه نمی رسند.

ایرج رهبر انبوه ساز و فعال اقتصادی در گفتگو با خبرنگار پول نیوز گفت: آنگونه که هیات دولت مصوب کرده در مسکن حمایتی قرار بر این است که با مبالغی که به اقشار مستضعف جامعه کمک می شود این افراد بتوانند ساختمان های زیر 20 سال را خریداری کنند در طرح مسکن اجتماعی نیز قرار بر این شده با توافق بنیاد مسکن، مسکن استیجاری با هزینه افراد ساخته شده و 40 درصد آن اجاره داده شود.

وی که به نحوه اجرای این طرحها به شدت انتقاد داشت گفت: چرا کسی که زمین دارد خودش را درگیر بنیاد مسکن بکند؟ چرا کسی که مالکیت یک زمین را در اختیار دارد باید 40 درصد زمین خود را برای مستاجران کنار بگذارد؟

به گفته رهبر در حال حاضر اقتصاد کشور در شرایطی قرار دارد که دولت باید به سرمایه گذاران التماس کرده و با طرح های مختلف آنها را تشویق کند که وارد فضای کسب و کار شوند این در حالی است که دولت بدون در نظر گرفتن شرایط و اوضاع اقتصادی برای سرمایه گذاران محدودیت نیز ایجاد کرده است.
این انبوه ساز تصریح کرد: در سنوات گذشته مسکن استیجاری را تجربه  کردیه ایم، تجربیاتی که نتیجه نداده چرا که فرهنگ ما فرهنگ مالکیت است و هیچ سازنده ای حاضر نمی شود ساخت و ساز کرده و ملک خود را در اختیار زوجی قرار بدهد که در مورد زمان رفتن و تخلیه ملک توسط آنها و مباحث دیگر اما و اگر های بسیاری وجود دارد.

وی افزود: به همین جهت دولت نباید برای مالکیت محدودیت ایجاد کند و تا حد ممکن باید با پروانه تشویقی، کاهش عوارض، معافیت مالیاتی، تسهیلات ارزان قیمت و ... از سازندگان حمایت کرده و در راستای خروج از رکود حرکت کند. در عین حال این مشوق ها سبب می شد تا سرمایه گذار با انگیزه بالا مسکن بسازد اما اینکه برای مالک شرط و شروط تعیین شود عاملی است تا از این طرح ها استقبال نشود.

رهبر یادآوری کرد: در شرایطی که تنها چند ماه تا پایان عمر دولت باقی مانده است ارائه مدلی که اما و اگر های بسیاری دارد و می تواند محل مناقشه باشد چندان مطلوب به نظر نمی رسد و بعید است که در صورت اجرای این طرح، نتایج آن به عمر دولت یازدهم قد بدهد.مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: