کد خبر: ۲۲۵۴۴۱
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۱
مدیری می تواند خود را موفق بنامد که علاوه بر بازده کاری، به حال و هوای کسب و کار خود نیز توجه بسیار نشان دهد.

پول نیوز، رکسانادانیالی- روند زندگی در حال حاضر حتی در مقایسه با چند سال اخیر نیز تغییرات زیادی داشته است. رد پای این دگرگونی ها را می توانید به وضوح در تمام عرصه های زندگی فردی و اجتماعی ببینید. از طرفی همان طور که می دانید، کسب و کار های مختلف هم از این قاعده مستثنی نبوده و باید همگام با تحولات پیش روند. برای مثال اگر می خواهید تبدیل به مدیری موفق و خبره شوید، توجه به روحیه ی کسب و کار و اعضا در کنار کار و فعالیت، ضرورت می یابد. شاید چند  دهه ی پیش این بحث کمی غیر عادی به نظر می رسید اما امروزه مدیری می تواند خود را موفق بنامد که علاوه بر بازده کاری، به حال و هوای کسب و کار خود نیز توجه بسیار نشان دهد. روش های مختلفی به منظور دست یابی مدیران به این هدف وجود دارد که بنا بر شرایط و علاقه مندی های خاص خود می توانید از آن ها استفاده کنید. در ادامه نگاهی به کاربردی ترین این دسته روش ها خواهیم داشت.

برنامه های مفرح و بازی های تیمی

فرقی نمی کند در حال فعالیت در چه زمینه ای باشید، باید مهارت ایجاد محیطی صمیمی و دوستانه را به دست بیاورید. اگرچه تلاش مداوم برای موفقیت و رشد کسب و کار ضروری است اما کافی نخواهد بود. بازی هایی ساده و مفرح برای تیم کسب و کار خود در نظر بگیرد و خود نیز در صورت توان با آن ها همراه شوید. برای مثال قطعات کوچک بازی لگو، اتاق مخصوص استراحت، میز پینگ پنگ، کنسول بازی و هر آن چه که مناسب محیط کسب و کار خود می دانید. البته میان بسیاری از مدیران این باور غلط جای افتاده است که وجود چنین امکاناتی سبب سست شدن کارکنان و رها کردن کار می شود. اما باید توجه داشته باشید که بنا بر بررسی هایی که به طور گسترده و در سطح جهانی صورت می گیرد، چنین مواردی نه تنها آسیبی به همراه ندارند، بلکه منجر به ایجاد محیطی دوستانه و راحت خواهند شد که به افزایش خلاقیت نیز منتهی می شوند.

امکانات جزئی و ساده حتی یک اتاق کوچک مخصوص استراحت و صرف غذا، محیط کسب و کار شما را بسیار پویا تر از گذشته خواهند کرد. این کار سبب افزایش برخورد های اجتماعی اعضا با یکدیگر و نیز مدیر می شود، در نتیجه به تدریج شاهد صمیمیت بیشتر و همکاری بهتر میان کارکنان مجموعه ی خود خواهید بود. شما به عنوان مدیری آگاه می توانید شرایط کسب و کار خود را به دقت بررسی کرده و مناسب ترین امکانات ممکن را در حد توان خود برای مجموعه فراهم کنید. مزایای متعدد این دسته امکانات تفریحی، به زودی نمایان شده و شما را غافل گیر خواهند کرد.

امکان تفریح در محیطی خارج از دفتر کار

این مورد را بیشتر برای کسب و کار هایی که از وضعیت مالی بهتری برخوردار هستند توصیه می کنیم. در صورت در اختیار داشتن فضای کافی، می توانید قسمتی که از هوای آزاد برخوردار است، مانند پشت بام و یا تراس را تبدیل به گزینه ای مناسب برای استراحت تیم کنید. البته لازم نیست این فضا خیلی مجلل هم باشد! تنها به بودجه ای که می توانید برای این کار صرف کنید، توجه داشته باشید. هدف اصلی از این دست برنامه ها، کنار هم بودن بیشتر اعضا و ایجاد محیطی آرامش بخش است. با دکوراسیون های کاملا ساده نیز می توان به این هدف دست یافت تنها کافی است روحیه ی کسب و کار خود را تقویت کنید! اما تفاوت این مورد با مورد قبلی در چیست؟ بله درست است فضای آزاد! هوا موثر ترین فاکتوری است که می تواند به قول معروف ذهن افراد را باز کند و سبب افزایش خلاقیت و تولید کنندگی در آن ها شود. حتی برای خود مدیر نیز امکان قرار گیری در چنین محیطی برای چند دقیقه هم که شده، بسیار مطلوب و مفید خواهد بود. از این رو اگر به اندازه ی کافی فضا در اختیار دارید، فرصت تنفس در هوای آزاد را به مجموعه ی خود بدهید. تا می توانید این فضا را با گل و گیاه پر کنید!

همکاری، همکاری و باز هم همکاری!

همان طور که در مطالب قلبی نیز اشاره شد، فضا های کاری که در آن ها مکان مخصوص به هر فرد از دیگری جدا نشده است، مطلوب تر به نظر می رسند. برای مثال بهتر است به جای حضور در اتاق های جداگانه، فضایی بدون دیوار وجود داشته باشد. در این صورت امکان همکاری اعضا با یکدیگر تقویت شده و برقراری ارتباط تسهیل می شود. البته این مسئله از هر کسب و کار به کسب و کار دیگر ممکن است تفاوت کند و نتایج مختلفی دیده شود. با این حال توصیه می شود یک بار هم که شده این نوع از همکاری میان افراد را امتحان کرده و مزایا و معایب آن را بررسی کنید. چنان چه مراحل قبلی را مورد توجه قرار داده باشید، این مرحله نیز قطعا جواب خواهد داد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: