کد خبر: ۲۱۳۸۷۸
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۷
پول نیوز در گفتگو با یک کارشناس بورسی تجمع اعتراض آمیز سهامداران در مقابل تالار حافظ را واکاوی کرد
مسافری راد معتقد است؛ بازگشایی نمادهای بانکی اثر منفی بر شاخص می گذارد چرا که این نمادها با زیان بازگشایی خواهند شد و فشار زیادی به بازار می آورند و منجر به افت شاخص می شوند.
شاخص منفی؛ واکنش بازار سرمایه به بازگشایی نمادهای بانکی
پول‌نیوز - گویا سخنان رییس سازمان بورس و اوراق بهادار برای بازنگری در دستور العمل توقف و بازگشایی نماد ها نتوانست سهامداران را متقاعد کند و پیش از ظهر امروز تعدادی از سرمایه گذاران بورسی به عملکرد متولیان بازار سهام در تالار معاملات بورس اوراق بهادار تهران اعتراض کرده  و مقابل تالا حافظ تجمع کردند.

دیروز شاپور محمدی، رییس سازمان بورس در جمع تعدادی از سهامداران و فعالین حقیقی بازار سرمایه ابراز امیدواری کرد:   تعداد نماد های بسته در روزهای پیش رو به حداقل ممکن برسد و افزود: یکی از دلایل بسته شدن نماد ها تاخیر در ارسال گزارش های مالی به سازمان بورس است. در برخی از کشور ها مانند انگلیس گزارش های مالی 6 ماهه و یک ساله و در برخی از کشور ها همچون ایالات متحده و ایران این گزارش ها به صورت سه ماهه منتشر می شود و این زمان کوتاه، به تاخیر انتشار گزارش های مالی شرکت ها منجر می شود. همچنین در برخی موارد گزارش های مالی به سازمان بورس ارائه می شود اما این گزارش ها در مرحله حسابرسی به دقت بیشتری نیاز دارد و لذا زمان بر است.

محمدی ادامه داد: به نحوی از انحا دستور العمل بازگشایی نماد ها با محدودیت هایی روبرو است و بازنگری و تدوین مجدد آن در دستور کار سازمان بورس قرار دارد.

فراز مسافری راد، کارشناس بازار سرمایه و مشاور سرمایه گذاری اما معتقد است بازگشایی نمادهای بانکی تاثیر منفی بر بازار سرمایه  گذاشته و شاخص را منفی خواهد کرد.

این مشاور سرمایه گذاری در گفتگو با خبرنگار پول‌نیوز ضمن ارائه تصوری از بازار سرمایه در سال جاری گفت: در سال 95 بورس افت و خیر بسیاری داشت و در نتیجه برجام و گشایش هایی که اتفاق افتاد رشد در بازار را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: به تدریج و با مشخص شدن ابعاد برجام و عدم تحقق بسیاری از پیش بینی ها رشد شاخص بورس متوقف شد.

به گفته این  مشاور سرمایه گذاری، پس از آن انتشار اوراق بدهی توسط دولت و پس از آن مساله نرخ سود بانکی بازار متحمل فشارشده و نقدینگی از بازار سرمایه خارج شد.

مسافری راد خاطرنشان کرد: در کنار همه این موارد از مرداد و شهریور سال جاری شاهد رشد قیمت نهادهای تولید تولید مثل فلزات اساسی (مس و فولاد و محصولات پتروشیمی) بودیم که با رشد قیمت فلزات اساسی بسیاری از این شرکتها که در بورس فعال بوده و سهم بالایی هم در این بازار داشتند مثل شرکتهای فلزات اساسی و پتروشیمی با افزایش قیمت محصولات مواجه شده و شاخص بورس را بالا بردند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: اتفاق بعدی که بازار را تحت تاثیر گذاشت رشد قیمت ارز بود.

وی در پاسخ به این سوال که تعدادی از نمادهای بورسی بسته بودند، دلیل آن چه بوده و چنانچه بازگشایی شوند چه تاثیر بر شاخص می گذارند گفت؟ عمده نمادهایی که بسته شده بودند نمادهای بانکی بودند که به دلیل الزام بانک مرکزی مبنی بر گرفتن ذخایر بیشتر بسته شدند چرا که عملا زیان ده شده بودند اما حالا با توجه به اینکه گزارش جدید ارائه کرده اند و مجامعشان برگزار شده باید بازگشایی بشوند.

این مشاور سرمایه گذاری معتقد است: بازگشایی نمادهای بانکی اثر منفی بر شاخص می گذارد چرا که با زیان بازگشایی خواهند شد و فشار زیادی به بازار می آورند و منجر به افت شاخص می شوند.

مسافری راد در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر پیش بینی بازار در زمستان امسال گفت: وضعیت شاخص در ادامه سال جاری و پیش از بهار به قیمت دلار بستگی دارد باید دید دلار در چه قیمتی تثبیت می شود اما به نظر می رسد رشد آرام شاخص را شاهد باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان برای سال آینده نیز رشد آرام را پیش بینی کرده است و گفت: با توجه به اینکه در سال آینده قیمت دلار رشد می کند و قیمت فلزات اساسی و پتروشیمی ها نیز افزایش می یابد به همین جهت به نظر می رسد شاخص در سال بعد مثبت تر باشد به شرط آنکه فشار تأمین مالی دولت از طریق اوراق بدهی، منجر به کاهش نقدینگی بازار سرمایه نشود.

به گزارش پول‌نیوز، در جریان معاملات امروز بازار سرمایه تعداد 989 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 133 میلیارد تومان در 59 هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس نیز برای چندمین روز متوالی با افت مواجه شد و با ریزش 163 واحدی در ارتفاع 78 هزار و 826 واحد قرار گرفت.

بیشترین تاثیر منفی بر افت دماسنج بازار سهام در روزجاری به نام نمادهای معاملاتی خساپا، خودرو و فارس شد و در مقابل نمادهای معاملاتی فخوز، جم و اخابر با رشد خود مانع افت بیشتر شاخص شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روز منفی را پشت سر گذاشتند به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) 57 واحد رشد، کل (هموزن) 55 واحد افت، قیمت (هموزن) 43 واحد افت و شاخص‌های آزاد شناور 219 واحد و شاخص بازار اول و دوم به ترتیب 72 و 595 واحد افت کردند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: