کد خبر: ۱۴۵۳۴۷
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۹
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران با بیان اینکه تا پایان سال برای 400 هزار نفر آموزش ارائه می‌شود و 100هزار نفر به صورت فصلی مهارت‌ می‌آموزند، گفت: مشاغل جدید در سراسر دنیا شناسایی و طبق استاندارد‌ها بومی‌سازی می‌شوند.
استخدام 4786 مربی حق‌التدریس در سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ایپول‌نیوز- حمیدرضا خانپور در گفت‌وگو یی با اشاره به اینکه راهبرد اصلی سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور توسعه فرهنگ کار و مهارت آموزی است، اظهار داشت: با حضور واحدهای تولیدی، صنعتی  و حامیانی که از بخش خصوصی یاری کردند، زمینه تعامل بیشتر با بخش خصوصی فراهم شده است.

وی با  اشاره به اینکه دیپلماسی مهارت مسئله مهمی است که می‌تواند در تعامل با سایر کشورها اثر بخش باشد، افزود: توسعه فرهنگ کار و مهارت آموزی، شناسایی مشاغل نو بر اساس تقاضا محوری جامعه ما اعتقاد داریم، با شناسایی مشاغل جدید و تدوین و به روز رسانی استانداردهای جدید به سمت تقاضا محوری پیش رویم.

 خانپور با بیان اینکه تعداد زیادی از مشاغل وجود دارد که در سایه توجه و شناسایی می‌تواند زمینه ساز اشتغال پایدار باشد، تصریح کرد: باید بتوانیم زمینه اشتغال به کار را خارج از مرزها فراهم کنیم؛ یکی از بحث‌های ما فرستادن نیرو به کشورهای نیازمند به نیروی انسانی ماهر و متخصص است.

مدیرکل سازمان فنی و حرفه ای استان تهران تأکید کرد: در حال شناسایی مشاغل جدید در سراسر دنیا هستیم که پس از بومی سازی و ایجاد استانداردهای لازم تدوین می‌شود و پس از تدوین برنامه درسی در سایت بارگذاری و حدود 4 هزار و 500 شغل بوده است که اکنون به بیش از 6هزار شغل و شایستگی رسیده است.

خانپور گفت: 20 رشته در زمینه مراقب و زیبایی شناسایی شده است، 16مورد در زمینه گیاهان دارویی حرفه مختلف شناسایی و بار گذاری شده است؛ در زمینه مدیریت کارشناسی، کارآفرینی، کسب و کار و مشاغل جدید و زمینه‌های مختلف کشاورزی شناسایی و در سایت آموزش فنی و حرفه ای استان شناسایی شده است که متقاضیان می‌توانند در این زمینه اظهار نظرهای خود را اعلام کنند؛ در این زمینه باید مشاغل جدید دنیا را برای ایجاد فضای جدید کسب و کار بومی‌سازی کنیم.

 وی در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه هدف‌گذاری برای ارائه آموزش مهارتی در سال 94 چه میزان است، گفت: محور کار ما برای 400 هزار نفر سنجش مهارت، ارزیابی و صلاحیت حرفه‌ای است؛ در استان تهران برنامه داریم که به صورت فصلی 100 هزار نفر را سنجش مهارت کنیم که این رقم تا پایان سال به 400 هزار نفر خواهد رسید؛ صلاحیت حرفه ای آنها را بررسی و چه آن دسته از افرادی که تحت آموزش آموزشگاه‌ها، استاد شاگردی، چه آن دسته از افرادی که نیمه آموزش دیده و یا برای تحصیلات تکمیلی به آموزشگاه‌ها مراجعه می‌کنند، امکان ارائه مهارت‌های لازم وجود دارد.

* استخدام مربیان حق‌التدریس در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای/ توسعه مشاغل خانگی

خانپور درباره آزمون استخدامی مربیان فنی و حرفه‌ای، گفت: تعداد زیادی از مربیان حق التدریس در آزمون سال گذشته شرکت و موفق به استخدام شدند؛ امسال نیز آزمون از سوی سازمان سنجش برگزار و در چند روز آینده جواب آزمون اعلام و افراد به مرحله سنجش وارد و 4 هزار و 786 نفری که تعهد داریم، عملیاتی می‌شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران، تصریح کرد: آموزش‌های مهارتی هم در تربیت نیروی انسانی ماهر و هم در سلامت جامعه با ایجاد زمینه اشتغال می‌تواند راهگشا باشد، بنابراین دولت و مسئولان باید توجه ویژه‌ای به این امر داشته باشند.

وی، شناسایی مشاغل خانگی و توسعه آن و همچنین شناسایی مشاغل جدید را از اهداف سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای عنوان کرد و افزود:‌ استان تهران به عنوان قطب مهارت‌آموزی در کشور باید در زمینه شناسایی مشاغل جدید پیش‌گام باشد.
منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: