کد خبر: ۱۴۲۹۲۳
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۱
یک کارشناس اقتصادی گفت: وزیر کشور اعلام کرده که 27 هزار خودروی لوکس قاچاق توسط یک گروه از نهاد حمایتی وارد شده و این نشان می دهد نهادی که باید از محرومان حمایت کند و فرهنگ اسلامی را به همراه قناعت در جامعه رواج دهد، به فرهنگ مصرف گرایی دامن می زند.
واردات 27 هزار خودروی لوکس قاچاق توسط یک نهاد حمایتیپول‌نیوز- حسین راغفر با حضور در برنامه پایش در ارتباط با پدیده فخر فروشی ثروتمندان گفت: اینکه برخی از افراد ثروت خود را به رخ دیگران کشیده و با آن فخر می فروشند یک مسئله چند وجهی است. اصلی ترین مسئله را باید در شکست نظام اقتصادی جست‌وجو کرد که فرصت درآمدهای بادآورده و در مقیاس غیر قابل باور را در مدت کوتاهی برای برخی از افراد فراهم کرده که بسیاری از اینها را باید در فسادهای اقتصادی و فرآیند مالی جست‌وجو کرده و توضیح داد.

به گفته او مردم در ایران نه به خاطر ابتکار، اختراع، نوآوری و تلاش زیاد ثروت های بیکرانی به دست می آورد بلکه به خاصر حاکم بودن روابط ناسالم بر اقتصاد کشور ثروتمند می شوند.

راغفر در توضیح این پدیده گفت: در همه جای دنیا کسانی که سوار ماشین مازراتی یا پورشه می شوند کمتر کسانی هستند که از تلاش، نوآوری و خلاقیت به این ثروت ها رسیده اند و اکثرا کسانی هستند که درآمدهای بادآورده دارند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در کشور ایران نیز کسانی که این خودروها را استفاده می کنند تظاهری هستند؛ یعنی کسانی که نوع مصرفشان به شکلی است که فقط می خواهند تظاهر کنند و ثروتشان را به رخ دیگران بکشند. این گونه رفتارها نشان دهنده تفاخر و تظاهر است.

راغفر افزود: این افراد فکر می کنند هر چه زندگی خود را بیشتر مصرفی و تظاهری معرفی کنند بیشتر به آنها منزلت می بخشد. در حالی که این نظام اقتصادی است که به فرهنگ جامعه ضربه می زند. نظام مفرط مصرف گرایی و افراطی است که در جامعه ما شکل گرفته است.

وی اصلاح نظام مالیاتی را ضروری دانست و گفت: بخشی از افراد قربانی نظام اقتصادی و فرهنگی که به جامعه تحمیل کرده، شده اند. سازمان امور مالیاتی اطلاعاتی از پرداخت مالیات یک درصد افراد پولدار کشور را ندارد. توزیع مالیات در کشور بسیار ناعادلانه و نابرابر است. سهم مالیات هایی که کارمند دولت، معلم و پرستار پرداخت می کند بسیار بیشتر از سهمی است که تاجران و طلافروشان پرداخت می کنند و معنایش این است که نظام مالیاتی کشور کارآیی های لازم را نداشته و نمی تواند جذب منبع کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: رئیس سازمان مالیاتی کشور اعلام کرد که بین 20 تا 25 درصد تولید ناخالص کشور فرار مالیاتی داریم. سال 1392 که تولید ناخالصی کشور با رکود مواجه بود بالاتر از 185 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داشتیم و اگر این فرار مالیاتی نبود می توانست کل بودجه و اعتبار کشور را تأمین کند.

وی افزود: یکی از دلایل مشکلات موجود در اقتصاد این است که نظام اطلاعاتی و آماری ما کم و کاستی هایی دارد و نمی تواند داده های لازم را در اختیار محققان و سیاست گذاران قرار دهد تا تصویر روشنی از جهت حرکت اقتصاد داشته باشند.

به گفته این کار‌شناس مسائل اقتصادی انحراف غلط منابع و فرصت های نابرابر باعث همین فخرفروشی ها و سرمایه هایی است که هیچ گونه زایشی ندارند. برخی از آثار این فخرفروشی ها احساس حقارت بوده و افراد سطح پایین را دچار تحقیر هویتی می کند و افسرده می شوند. همه انسان ها به دنبال جذب و جلب توجه هستند و باید بررسی کرد که این جلب توجه به خاطر خدمات شایسته و رشد شایسته است یا اینکه به دلیل این است که ظاهر خود را آراسته اند.

وی گفت: این سرخوردگی ها باعث ایجاد اشکال مختلفی از معضلات در جامعه مانند اعتیادهای گسترده، طلاق، خودکشی، سرقت و ارتکاب به جرم است. برخی ها حتی هنجار شکنی می کنند تا یک شبه به آن چیزی که می خواهند دست پیدا کنند.
منبع: ایسنا
برچسب ها: خودرو ، واردات ، قاچاق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: